סכיזופרניה בבני נוער

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

סכיזופרניה בבני נוערהתבגרות היא תקופת צמיחה ושינוי, אך פסיכולוגים יודעים גם שזה הזמן בו עשויים להופיע הסימנים הראשונים לבעיות נפשיות מסוימות, כגון סכיזופרניה והפרעה דו קוטבית.

הקשר המדויק בין בריאות הנפש וגיל ההתבגרות הוא ברור, אך מחקר חדש על השינויים המוחיים המתרחשים בקרב בני נוער, מסייע להסביר מדוע גיל ההתבגרות הוא תקופה כה חיונית לבריאות הנפש.

סריקות בתהודה מגנטית (MRI) של בני נוער מראות שאזורים מוחיים בהם מופיע הקשר החזק ביותר לסכיזופרניה, מתפתחים במהירות גבוהה ביותר. אזורים אלו הם מוקדים חיוניים לשליטה באזורים שונים של המוח האחראים על תקשורת, ולכן כאשר משהו משתבש, המצב עשוי להתבטא בהשלכות מרחיקות לכת.

מבנה מוח והשפעה על סכיזופרניה

המחקר נחשב לאחר המחקרים המפורטים ביותר שבחנו את מוחם של מתבגרים, והתמקד בתהודה מגנטית על מנת ללמוד את מבנה מוחם של כמעט שלוש מאות מתבגרים בגילאי 14, תוך השוואת הממצאים למבנה מוחם של בני נוער בגילאים שונים. הסריקות בוצעו ככלי מיפוי אזורים מוחיים באמצעות ביטוי גנטי.

צוות המדענים מקווה שהממצאים, לפיהם קיים קשר בין אזורים מוחיים האחראים על התבגרות תקינה, לבין אזורים מוחיים האחראים על תקשורת תקינה, יעודדו ביצוע מחקרים נוספים בתחום בריאות הנפש ומוחם של מתבגרים, ובסופו של דבר ניתן יהיה לפתח שיטות אבחון וטיפולים טובים יותר לסכיזופרניה.

הגורמים לסכיזופרניה בבני נוער

לא ידוע מה גורם לסכיזופרניה בגיל ההתבגרות, אך חוקרים סבורים שהיא מתפתחת באותו אופן כמו שמתפתחת סכיזופרניה במבוגרים. הם מאמינים כי שילוב גנטיקה, כימיית המוח והשפעות סביבה תורמים להתפתחות ההפרעה.

בעיות מסוימות עם חומרים כימיים במוח מתרחשים באופן טבעי, כולל נוירוטרנסמיטורים הנקראים דופמין וגלוטמט, העשויים לתרום לסכיזופרניה. למרות שחוקרים אינם בטוחים לגבי משמעות שינויים מוחיים אלו, הם מצביעים על כך שסכיזופרניה היא מחלה מוחית.

גורמי סיכון

למרות שהגורם המדויק לסכיזופרניה אינו ידוע, גורמים מסוימים נראים כמגבירים את הסיכון לפתח או להפעיל סכיזופרניה בבני נוער, לרבות:

 • היסטוריה משפחתית של סכיזופרניה
 • פעילות מוגברת של מערכת החיסון, כגון כתוצאה ממחלות דלקת או מחלות אוטואימוניות.
 • גיל מבוגר של האב.
 • סיבוכי הריון ולידה, כגון תת תזונה של האם או חשיפתה לרעלים או וירוסים העלולים להשפיע על התפתחות המוח של העובר.
 • סמים פסיכו אקטיביים בהם משתמש מתבגר.

תסמיני סכיזופרניה בבני נוער

סכיזופרניה בבני נוער כוללת מגוון בעיות חשיבה, התנהגות או רגשות. הסימנים והתסמינים עשויים להשתנות, אך בדרך כל כרוכים בהזיות, דיבור שאינו מאורגן ויכולת תפקוד לקויה. ההשפעה עשויה להיות השבתה.

תסמיני סכיזופרניה מתחילים בדרך כלל בשנות העשרה המאוחרות, אך לפני גיל 18. סכיזופרניה מוקדמת בקרב ילדים מתחת לגיל 13 נדירה ביותר. התסמינים עשויים להשתנות בחומרתם לאורך הזמן, עם תקופות החמרה והפוגה בתסמינים, כשחלק מהתסמינים עשויים להיות נוכחים באופן קבוע. מחלה זו עשויה להיות קשה לזיהוי בשלבים המוקדמים.

התסמינים אצל בני נוער זהים לתסמינים אצל מבוגרים, אך המצב עשוי להיות קשה לזיהוי, בין היתר מכיוון שחלק מהתסמינים המוקדמים של סכיזופרניה בקרב בני נוער, זהים לתסמיני התפתחות או חרדה טיפוסיים במהלך שנות העשרה. התסמינים כוללים:

 • הסתייגות מבני משפחה וחברים.
 • ירידה בהישגי הלימודים.
 • בעיות שינה.
 • עצבנות או מצב רוח דכאוני.
 • העדר מוטיבציה.
 • התנהגות מוזרה.
 • שימוש בחומרים ממכרים.

בהשוואה לתסמיני סכיזופרניה אצל מבוגרים, בני נוער עשויים לסבול פחות מהזיות שמיעה, אך להיות בעלי סיכוי גבוה יותר לפתח הזיות ראיה.

מחשבות והתנהגות אובדנית – תסמינים אלו נפוצים בקרב חולי סכיזופרניה. אם המתבגר נמצא בסכנת ניסיון התאבדות או מבצע ניסיון התאבדות, יש לוודא שמישהו נשאר עימו כל הזמן, ולפנות לקבלת טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי מיידי.

טיפול – סכיזופרניה בבני נוער דורשת טיפול לכל החיים, גם בתקופות בהן נראה שהתסמינים נעלמים. הטיפול מאתגר במיוחד כשמדובר בבני נוער, וכולל טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי; טיפול תרופתי; אימון לשיפור כישורי חיים; או טיפול באשפוז.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן