פטישיזם

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פטישיזםפטישיזם, בהגדרתו הבסיסית ביותר, הוא העדפה מינית ייחודית או דחף המוביל אדם בעל פנטסיות חזקות לחפש סיפוק. דחפים אלו פרטניים ביותר ונחוצים על מנת להגיע לרמת סיפוק מיני.

הפרעה זו עשויה להביך את הסובל ממנה ולעיתים רחוקות היא מסוכנת, למרות שחלק מהפטישים, כגון חנק, עלולים להסתיים באופן קטלני.

פטיש הוא אובססיה מינית של אדם לחפץ או חלק מסוים בגוף. בעבר זכו סוגי אובססיות אלו לביקורות קשות, אך כיום הן הופכות להיות מקובלות יותר. בעוד שרוב הפטישים אינם מפריעים לחיים האישיים של אדם או למצבו הנפשי, משתמשים המבקשים להיפטר מהפטיש שלהם, ימצאו כי קיימות אפשרויות טיפול זמינות.

הגורמים לפטישיזם

למרות שהגורמים לפטישיזם אינם מובנים בעליל, חלק מהתיאורטיקנים סבורים שההפרעה מתפתחת כתוצאה מחוויות ילדות מוקדמות, כשחפץ היה קשור באופן חזק במיוחד לעוררות  מינית או סיפוק. מחקרים אחרים, לעומת זאת, מראים שאדם עם פטיש אינו מסוגל לאתר בדיוק מתי התחיל הפטיש שלו, וכי מדובר בתוצאה של חוויות ילדות וגיל ההתבגרות המאוחר יותר, הקשורות לפעילויות אוננות.

הגורמים עשויים להיות קשורים לסקרנות מינית בגיל ההתבגרות או הכרות אקראית של האדם עם הפטיש, בהקשר של תחושות הנאה מינית. בתחילה, השימוש האקראי עשוי להיות תמים ואינו מקושר לתוכן המיני.

לדוגמא, גבר עשוי ליהנות מתחושת המרקם או המישוש של בגדים תחתונים נשיים או גרביים נשיות. בתחילה התחושה הנעימה מתרחשת באקראי, ועם הזמן והניסיון, ההתנהגות מתחזקת ומבוצעת במסגרת פעילות מינית, כשהאדם מקשר בין הבגדים לבין העוררות המינית.

תסמינים פרטניים של פטישיזם

תסמיני פטישיזם, כפי שפורסמו על ידי המהדורה החמישית לאבחון, מטעם האיגוד האמריקאי לפסיכיאטריה, כוללים

פנטזיות אינטנסיביות חוזרות לעוררות מינית – כולל דחפים מיניים או התנהגויות המעורבות בשימוש באובייקטים דוממים, כגון בגדים תחתונים נשיים, בהם מבוצע שימוש לתקופה של שנה לפחות.

פנטזיות, דחפים מיניים או התנהגויות הגורמות למצוקה משמעותית מבחינה קלינית – או לפגיעה חברתית, תעסוקתית, או תחומי תפקוד חשובים אחרים.

הימשכות התסמינים במשך חצי שנה לפחות – במהלכה המטופל חווה תשוקות מיניות אינטנסיביות, פנטזיות או התנהגויות הקשורות לשימוש בחפצים או באיברי גוף מסוימים במגעים מיניים.

חיוניות השימוש בפטיש להשגת גירוי מיני – אדם עם פטיש אינו מסוגל לחוות גירוי מיני, ואינו מסוגל לסבול גירוי מיני ללא השימוש בפטיש.

אבחון – מבוצע באמצעות בדיקת היסטוריה מפורטת או תצפית ישירה. האבחנה נקבעת רק אם אדם השיג באמת סיפוק מיני באמצעות אובייקט או פטיש, או שהוא מפגין סימני מצוקה משמעותיים כתוצאה מחוסר היכולת להשתמש באובייקט הפטיש הנדרש להצלחת עוררות מינית.

טיפול בפטישיזם

פטישים הם אישיים ביותר ואנשים רבים אינם נוטים לשתף אחרים בדחפים שלהם. רובם אינם מחפשים טיפול, אך אנשים המבקשים טיפול המסייע להתגברות על הפטיש, יכולים למצוא את השיטות הטובות ביותר של ייעוץ וטיפול, כגון טיפולים קבוצתיים או פסיכואנליזה.

בשלבים המוקדמים של טיפול התנהגותי, המטפל מסייע לאדם לפתח תגובות מיניות לגירויים, המתאימים מבחינה תרבותית, תוך הימנעות מהפטיש, אך שיטה זו, להפרעה פרטנית זו, זכתה להצלחה מוגבלת בלבד.

החל משנת 2002, החברה מפתחת יותר סובלנות לאנשים עם פטיש, ובכך מפחיתה עוד יותר את הביקוש לטיפול מקצועי.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן