מהי פרפיליה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פרפיליהפרפיליה הינה שם כולל להתנהגויות מיניות הסוטות מהנורמה. קיים גבול דק בין הנורמלי ללא נורמלי בתחום של סטיות מיניות. התנהגות זו, מערבת בתוכה צורך בשימוש בחפצים, מצבים שונים, טקסים או איפיון מסוים באנשים השותפים לאקט המיני, על מנת להגיע לסיפוק מיני מלא.

פרפיליה כוללת בתוכה, בין השאר, פטישיזם, פטישיזם טרנסוורטי, מזוכיזם מיני, סאדיזם מיני, מציצנות, אקסהיביציוניזם ופדופיליה.

גורמים לפרפיליה

אנשים המתמודדים עם דחפים מיניים מעין אלה, סובלים בראש ובראשונה מבעיה נפשית.

בהתאם לסוג הפרפיליה, האדם מאופיין בחוסר ביטחון ובצורך לשלוט, בילדות רצופה חוויות שליליות, בצורך בנקמה על חוויות עבר קשות ובהבנה לקויה של המצבים החברתיים הרלוונטיים.

מהם התסמינים?

המאפיינים של פרפיליות מופיעים אצל אנשים רבים במידה מסוימת. הדבר יהפוך לסטייה כאשר המאפיינים מופיעים בצורה קיצונית והאדם חייב אותם כדי להגיע לסיפוק מיני ואורגזמה. מרבית האנשים הסובלים מפרפיליה מתמודדים עם צורך כפייתי להגיע לסיפוק המיני 4-10 פעמים ביום.

פרפיליה נפוצה יותר אצל גברים ובדרך כלל יופיעו מספר פרפיליות אצל אדם אחד.

אבחון של פרפיליה

כאשר פרפיליות מתקיימות בצורה בה שני בני הזוג מסכימים לכך, זו אינה נחשבת עבירה על החוק. יחד עם זאת, מרבית הפרפיליות מובילות להתנהגות פושעת ועשויות לפגוע בצד השני ביחסים, במיוחד כאשר מדובר בקטין.

כאשר האדם מזהה אצלו התנהגות מינית טורדנית כפייתית מומלץ לפנות לאדם מקצועי לאבחון ממוקד של הבעיה לקראת טיפול. במידה וההתנהגות הסוטה מופנית כלפי קטינים, הפנייה לאבחון אינה רק בגדר המלצה כי אם חובתו של האדם, שהרי אינו יכול ואסור על פי חוק לממש התנהגויות אלה.

דרכים לטיפול

הטיפול ייעשה לאחר אבחנת הפרפיליה ומקורותיה, דבר שעשוי להימשך מספר פגישות עם איש טיפול קליני. כאשר מדובר בפרפיליה הפוגעת באדם אחר ובמיוחד כזו האסורה על פי חוק יש לטפל ראשית בדחף המיני על מנת לוודא שהפרפיליה לא תגיע לידי מימוש.

הדילמות הטיפוליות בתחום זה הן רבות מאוד. היות והאורגזמה היא עונג כל כך גדול (ואפשר לכרוך אותה אפילו עם התמכרות) קשה מאוד להכחידה וצריך למצוא משהו ש"יתחרה" בתחושה זו או משהו שיסתור את החשק המיני הגדול שעולה אצל האדם בסיטואציות מסוימות ולהפוך את הסיטואציות ללא מגרות בכלל.

ישנן מספר דרכי טיפול בהפרעה זו, ביניהן:

  • הרתעה – הטיפול בהרתעה הינו טיפול החושף את האדם, בזמן הגירוי המיני הסוטה (באמצעות תמונות ואביזרים נלווים) לגירוי לא נעים כגון ריח חריף ולא נעים, סיטואציה מפחידה או הלם חשמלי. בהמשך, הגירוי המיני הסוטה יוחלף בגירוי מיני נורמטיבי באותה דרך של חשיפת האדם בזמן העוררות המינית לסיטואציות נורמטיביות.
  • טיפול קוגניטיבי התנהגותי – טיפול זה מסייע לאדם לשנות את חשיבתו הגורמת להתנהגות הסוטה.
  • טיפול פסיכודינמי – מתמקד בהבנת מקורה של הסטייה המינית ובשינויה.
  • פסיכודרמה – שיטת טיפול המאפשרת לאדם לראות את הדברים מנקודת מבטו של הסובל מסטייתו ובכך להתחבר לסבל שיגרום לו.
  • סירוס כימי – שיטת טיפול זו שנויה במחלוקת היות ולעיתים קרובות היא אינה הפיכה ולכן ממעטים להשתמש בה.

התמודדות

ההתמודדות עם הפרעה זו הינה קשה ביותר, היות ומדובר בשילוב בין צורך עז של האדם המאופיין במחשבות רבות וכפייתיות ודחפים הנלווים למחשבות אלה ובין פגיעה בזולת לצורך מימושם.

אנשים הסובלים מהפרעה זו מתמודדים לרוב עם דחייה חברתית רבה ובושה גדולה. לאור כל זאת, קיימת חשיבות רבה לפנייתם של פרפילים לייעוץ מקצועי ולפורומים עם אנשים נוספים המתמודדים עם בעיה זו ולא יישארו עם הקושי וההתמודדות לבד.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן