תרופת רידזין

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

רידזיןרידזין היא תרופה פסיכיאטרית, אנטי פסיכוטית, השייכת למשפחת הפנותיאזינים, ונחשבת לתרופה ותיקה. השם הגנרי של התרופה הוא תיורידזין, והיא נמכרת גם תחת השם המסחרי מלריל.

מתי משתמשים ברידזין?

רידזין היא תרופה אנטי פסיכוטית, בעלת השפעה משמעותית על תוקפנות ועצבנות. בעיקר משמשת התרופה לטיפול באנשים הסובלים מסכיזופרניה. סכיזופרניה מתבטאת בסימפטומים פסיכוטיים הכוללים מחשבות שווא והלוצינציות, וכן התנהגות ודיבור לא מאורגנים.

לא כל האנשים הסובלים מסכיזופרניה מבטאים רמות גבוהות של תוקפנות, אך לעיתים מחשבות השווא וההזיות עשויים לגרום לעלייה בהתנהגות מסוג זה (אדם שמרגיש וחושב שהוא נמצא תחת איום, נוטה להיות רגיש, עצבני ותוקפני יותר). במקרים כאלה, רידזין היא תרופה בעלת השפעה טובה.

ישנם גם מטופלים שאינם מאובחנים כסכיזופרנים המטופלים ברדזין. כך למשל אנשים הנמצאים במצב מאני, שגם הוא יכול להתבטא בעלייה ברמה של רגזנות ותוקפנות. לעיתים רחוקות יותר נעשה שימוש בתרופה גם בקרב אנשים הסובלים מהפרעות התנהגות או הפרעות אישיות המאופיינות בתוקפנות כלפי העצמי או כלפי אחרים.

כיצד פועלת רידזין?

רידזין שייכת לקבוצת הפנותיאזינים, שידועה כקבוצת תרופות בעלת השפעה טובה על סימטומים חיוביים של סכיזופרניה. אך למרות הוותק של התרופה וההבנה של השפעתה על מטופלים, מנגנון הפעולה שלה במח עדיין לא מובן במלואו.

באופן עקרוני, פועלת הרדזין על הפחתה של כמות הדופמין, נוירוטרנסמיטור נפוץ במערכת העצבים המרכזית, במסלולים עצביים שונים במח. למרות שניתן להסביר באופן חלקי את המסלול שעושה הרדזין, ואת ההשפעה שלה על הדופאמין, לא לגמרי ברור מדוע לפעולה זו יש השפעה חיובית על הסימפטומים המדוברים.

רידזין נלקחת בכדורים, על פי מינון שנקבע על ידי רופא, שיכול להגיע עד 500 מ"ג ביום (בדרך כלל מחולק לשתי מנות). לתרופה לוקח תקופה של מספר שבועות (ואפילו מעל לחודש) כדי להגיע לשיא השפעתה.

יתרונות של רידיזין

רדיזין נחשבת לתרופה ותיקה, לא מהדור החדיש ביותר לטיפול בסכיזופרניה, ולכן השימוש בה בדרך כלל נעשה רק אחרי שנעשו ניסיונות לטיפול באמצעות תרופות אחרות, שלא הביאו לתוצאות מספקות.

עם זאת, למרות שבדרך כלל לא מדובר בתרופה של קו טיפולי ראשון, לרדזין יש יתרונות על פני תרופות אנטי פסיכוטיות אחרות, ובעיקר השפעתה החיובית על הורדה של רגזנות ותוקפנות. בקרב חולים שקשה לטפל בהם בגלל תוקפנות רבה, ובגלל הסכנה שהם מהווים לעצמם ולאחרים, רדזין בהחלט יכולה לתת מענה לתחום הזה.

תופעות לוואי

רב תופעות הלוואי שמופיעות עם תחילת הטיפול ברדזין נעלמות מאליהן לאחר תקופת הסתגלות של מספר שבועות. תופעות אלה כוללות עייפות, ישנוניות ונטייה להירדם (אפשר לפתור את הבעיה, לפחות באופן חלקי, על ידי נטילת המנה כולה בשעות הערב, לפני שהולכים לישון), עלייה במשקל ונטייה להשמנה (בגלל פגיעה בחילוף החומרים, ועלייה בנטייה לאגור שומן).

תופעות נוספות הן רעד של השרירים, טשטוש בראייה, עצירות או שלשולים, יובש בפה, הפרעות קצב, התכווצויות שרירים או תחושה של התקשות השרירים, בעיקר לפני פעולה פיזית, אי-שקט מוטורי (שמתבטא בקושי לשבת, קושי לעמוד באותו מקום בלי לזוז, צורך פנימי בתנועה מתמדת), עוויתות, סחרחורות, הופעת פריחה על העור, ורגישות יתר לאור השמש.

תופעות נדירות יותר הן פגיעה בראיה בעקבות הצטברות של חומרים פעילים ברשתית, וכן פרכוסי חום ובלבול (המחייבים פנייה לרופא). במקרים נדירים ביותר, הפרעות בקצב הלב עלולות להחמיר, ולגרום לפגיעה לבבית ואפילו למוות.

השימוש ברדזין אסור למטופלים אשר נוטלים תרופות אנטי-דיכאוניות ממשפחת SSRI. כמו כן, השימוש אסור לחולים הסובלים מגלאוקומה, בעיות פרוסטטה, אפילפסיה, ומחלות לב, כבד או כליות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן