התקפי זעם

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

התקפי זעםהתקפי זעם הם תופעה שמתרחשת בעיקר בקרב ילדים קטנים בדגש על פעוטות בין גיל שנתיים לגיל ארבע שנים, אך בהחלט מדובר על תופעה שיכולה להתרחש גם בשלבים מאוחרים יותר במהלך החיים. במהלך גיל ההתבגרות קיימת שכיחות גבוהה במיוחד של התקפי זעם אך באופן עקרוני ההתקפים יכולים להופיע בכל גיל במהלך החיים.

מה הם הגורמים להתקפי זעם?

בדרך כלל התקפי זעם קשורים לחוסר יכולת להתמודד עם המגבלות שמציבה הסביבה או עם מצבים רגשיים קשים. בקרב ילדים קטנים המנגנונים שמסייעים ליכולת הוויסות הרגשי עדיין אינם מפותחים במידה מספקת ולכן תסכול גדול יכול בהחלט להוביל להתקפי זעם לעתים קרובות. בבגרות התקפי זעם יכולים להופיע במהלך ריב רומנטי, במהלך נסיעה ברכב או בכל מצב מעורר תסכול.

יש לציין כי במקרים רבים התקפי הזעם הם תוצאה של בעיה נוירולוגית או הפרעה פסיכיאטרית הדורשת טיפול מקצועי. כך למשל התקפי זעם יכולים להיות תסמין של הפרעה דו קוטבית, של הפרעת אישיות אנטי סוציאלית ועוד. במקרים מסוימים התקפי הזעם הם תוצאה של מחלה נוירולוגית ניוונית כמו למשל אלצהיימר או דמנציה.

מה הם התסמינים של התקף זעם?

התקף זעם יכול לבוא לידי ביטוי במגוון רחב ביותר של דרכים. בדרך כלל מדובר על התפרצות בלתי נשלטת של רגשות ובמקרים רבים ההתפרצות הרגשית מובילה להתנהגות אימפולסיבית ולא מחושבת המלווה באלימות.

בין היתר במהלך ההתקף האדם יכול לזרוק חפצים, להשתמש בשפה בוטה, ילדים קטנים נוטים להטיח את עצמם ברצפה, מבוגרים רבים נוטים להטיח את ראשם בקיר במהלך ההתקף ועוד.

התקפי זעם בילדים נחשבים למסוכנים פחות מהתקפי זעם במבוגרים. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שמבוגר עלול להסב נזק רב לעצמו ולסביבה שלו. כך למשל מבוגר החוטף התקף זעם בעודו נוהג ברכב יכול לגרום לתאונת דרכים קטלנית.

כיצד מאבחנים התקפי זעם?

תהליך האבחון מיועד להתחקות אחרי המקור להתקפי הזעם. במהלך תהליך האבחון הפסיכיאטר מנסה לברר מה הם התסמינים הנלווים להתקף הזעם, כיצד מרגיש הנבדק במהלך ההתקף, מה הם הטריגרים המובילים להתקף בדרך כלל, מה היא תדירות ההתקפים, עד כמה מסוכן האדם לעצמו או לסביבתו הקרובה ועוד. בסופו של דבר הרופא המאבחן צריך לקבוע האם מדובר על התקפים שמקורם בהפרעה פסיכיאטרית מסוימת או שמדובר על הפרעה קלה בלבד ביכולת לשלוט על הזעם.

תהליך האבחון חשוב מאוד ויש להתעכב עליו וזאת כיוון שרק לאחר האבחון של שורש הבעיה ניתן לבחור בגישה הטיפולית המתאימה. בכל מקרה שבו התקפי הזעם גורמים לפגיעה תפקודית ישנה חשיבות עליונה לגשת לאבחון מעמיק אצל פסיכיאטר. כמובן שבמידה ומדובר בהתקפי זעם המתרחשים בילדים, יש לגשת לפסיכיאטר המתמחה בטיפול ובילדים.

כיצד מטפלים בהתקפי זעם?

הטיפול בהתקפי זעם משתנה ממטופל למטופל. כך למשל הטיפול בילדים שונה מהטיפול במבוגרים, הטיפול בהתקפי זעם ממקור של דמנציה שונה מהתקפי זעם ממקור של הפרעת אישיות אנטי סוציאלית ועוד. גם כאן ניתן לראות כי ישנה חשיבות עליונה לאבחון מעמיק של המקור לבעיה.

הטיפול בילדים כולל בעיקר לימוד של ההורים לגבי דרכי ההתמודדות שלהם עם ההתקף ברגע שהוא מתרחש. במבוגרים הטיפול כולל במקרים רבים שימוש בתרופות פסיכיאטריות שמטרתן להביא לאיזון של מצב הרוח ולהרגעה אך במקרים רבים הטיפול יכלול גם התחלה של טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי בהתאם לצורך.

על ידי התייחסות ממוקדת למקור להתקפי הזעם וסיגול של טכניקות לשליטה על הזעם ניתן בהחלט להביא להפחתה בתדירות ההתקפים ולירידה בעוצמת ההתקפים.

עוד בנושא:

התקפי זעם במתבגרים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן