דלוזיות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דלוזיותאחד הדברים הכי בסיסיים ביכולת שלנו להסתגל לעולם ולחברה, היא היכולת שיש לרובנו להבחין בין מציאות לבין דמיון. אנחנו מסוגלים להסתכל על הסביבה שלנו, לפענח אותה באופן יחסית מדויק, ובכך בעצם ליצור איזשהו מכנה משותף בסיסי עם האנשים שמסביבנו.

כאשר היכולת לתפוס את העולם בצורה נכונה נפגעת, נוצר קושי גדול מאוד בהסתגלות הסביבתית והבינאישית. לא רק את הסביבה אנחנו תופסים באופן מדויק, אלא גם את המחשבות שלנו.

בדרך כלל, אנחנו מסוגלים להבחין בין מחשבה שלנו, לבין המציאות. אני יכול לחשוב ש-X  חושב עלי כך וכך, אבל אני יודע שזוהי הערכה שלי, ושגם אם יש לי סיבה לחשוב כך, זה עדיין לא אומר שזאת המציאות.

דלוזיות הן הפרעות בחשיבה ובתפיסת המציאות, שמבטאות למעשה את אובדן ההפרדה בין מחשבה לבין מציאות. מחשבות שחולפות בראש הופכות בעיני האדם לאמת מוחלטת על פיה הוא חי, חושב ומרגיש.

מהי דלוזיה?

דלוזיה, או בעברית- מחשבת שווא- היא מחשבה, רעיון או אמונה שגויה, ולעיתים מוזרה, שאנשים מאמינים בה. לרבים מאיתנו יש מחשבות מוזרות או שגויות, אך רובנו מוכנים לבדוק את המחשבות האלה, וחיינו אינם מוכתבים על פיהם.

אנשים שסובלים מהפרעה נפשית הכוללת דלוזיות, משועבדים למחשבות השווא. הן מתרחבות והופכות לרשת של אמונות והבנות על פיהן מנוהלים החיים.

מתי מופיעות דלוזיות?

דלוזיה היא, בראש ובראשונה, סימפטום של הפרעות ממשפחת ההפרעות הפסיכוטיות. זהו אחד הסימפטומים הנדרשים על מנת לאבחן את מחלת הסכיזופרניה. לעיתים, הדלוזיות יכולות להופיע בפני עצמן, ללא אלמנטים פסיכוטיים אחרים (כמו הלוצינציות וסימפטומים שליליים), ואז מאובחנת הפרעה דלוזיונאלית.

ישנם מקרים בהם דלוזיות מופיעות מגורמים פיזיולוגים. כך למשל, דלוזיות מאפיינות "טריפים" כתוצאה משימוש בסמים שונים, וכן עשויות להופיע דלוזיות אצל חולים במחלות נוירולוגיות כמו אלצהיימר.

סוגים של דלוזיות

דלוזיה היא מחשבה, והתוכן שלה יכול להיות כמעט כל דבר. יחד עם זאת, ישנם שלושה סוגים נפוצים ואופייניים של דלוזיות:

1. דלוזיות של רדיפה: אלה הן מחשבות שווא לפיהן מישהו רודף אחרי בניסיון לפגוע בי. האדם חש שהוא נמצא תחת מעקב, הוא חושש שנרקם קשר על מנת להרוג אותו, והוא הופך להיות חשדן ביותר. דלוזיות אלה אופייניות לסכיזופרניה פרנואידית.

2. דלוזיות של יחס: אלה הן מחשבות לפיהן לכל מיני אלמנטים בסביבה יש קשר או התייחסות ספציפית אל הפרט. האדם עשוי לחשוב שהוא מקבל מסרים סודיים בשידורי הרדיו הכלליים, שהעיתונים מלאים במסרים עבורו, או שכוכבי קולנוע התייחסו אליו בסרטם האחרון. לעיתים מקבלות דלוזיות אלה מאפיין של שליטה- האדם מרגיש שהוא נשלט על ידי אותם כוחות חיצוניים, שגם עשויים לומר לו מה לעשות.

3. דלוזיות של גדלות: אלה הן מחשבות לפיהן לאדם יש כישורים או כוחות מיוחדים שאין לאנשים אחרים, מה שהופך אותו למיוחד, ייחודי, גאון או גיבור.

טיפול בדלוזיות

על מנת לטפל בדלוזיות, קודם כל יש לאבחנן. חשוב להבדיל בין דלוזיה (מחשבת שווא) לבין הלוצינציה (תפיסה לא נכונה באמצעות החושים). לא כל אדם שמרגיש נרדף בהכרח סובל מדלוזיות. אך כאשר התחושות והאמונות הלא מבוססות הן רחבות, קבועות, משנות דפוסי התנהגות וחשיבה אחרים, יש מקום לחשד.

הטיפול בדלוזיות הוא בראש ובראשונה טיפול תרופתי, פסיכיאטרי, בתרופות אנטי- פסיכוטיות. תרופות אלה עשויות להחליש או לצמצם את הדלוזיות, ולעיתים אף להעלימן. בנוסף, מומלץ על טיפול רגשי- תמיכתי, שיסייע לאדם להבין שהוא סובל מדלוזיות, וללמוד לעשות את ההפרדה, הקשה מאוד, בין המחשבה לבין מה שמתרחש במציאות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן