טיפול בהצפה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

טיפול בהצפה'הצפה' היא שיטת טיפול התנהגותית שמטרתה לבטל פחדים לא רציונליים על ידי התמודדות עימם. שיטה זו משמשת בענף הפסיכולוגיה כדי לעזור לאנשים להתמודד עם פוביות וחרדות למיניהן שאין להן כל אחיזה במציאות.

פוביה או חרדה הן תופעות פסיכולוגיות שאינן תקינות הנובעות מרגישות יתר או תגובה מוגזמת של מנגנון ההגנה הטבוע באדם. מנגנון זה, כאשר הוא עובד באופן תקין ונורמלי, אמור לשמור על חיינו על ידי היווצרות תגובות גופניות האמורות להביא אותנו לידי פעולה הגנתית – הלחם או ברח.

אצל הסובלים מחרדות מנגנון זה משובש ועל כן הוא מאותת להם על קיום סכנה במקומות או מצבים שאין היא קיימת כלל. למשל, יש אנשים הפוחדים משהייה במקומות פתוחים. אין לפחד זה כל הגיון, אבל כאשר הוא מתעורר, עקב שהיית האדם במקום פתוח, הוא יפעיל בגוף את כל התסמינים ההגנתיים האמורים לפעול בשעת מצוקה אמיתית, כגון, עלייה בלחץ הדם, דפיקות לב מהירות וכדומה.

התמודדות עם הגורם לחרדה

מומחים בעולם הפסיכולוגיה האנושית סבורים כי הדרך היחידה לטפל בחרדות היא באמצעות התמודדות ישירה עם הגורם להן. בדרך כלל, אדם הסובל מפוביה כלשהי ימנע מלהיחשף אליה ויתרחק, ככל הניתן, ממצבים העלולים להביא לכך.

כך, טוענים המומחים, לעולם לא יוכל האדם להתגבר על הבעיה והתסמינים שלה ילכו ויתעצמו עם הזמן עד כדי פגיעה חמורה באיכות החיים ובתפקוד היומיומי. קיימות מספר שיטות טיפול העוסקות בחשיפת המטופל ישירות לגורם הפחד שלו. חלקן דוגלות בדרך מתונה, כלומר בחשיפה הדרגתית למקור הפחד ואחרות, כמו שיטת ההצפה, מעמידות את החולה מול הגורם לפוביה שלו פנים מול פנים.

הנחת היסוד העומדת מאחורי שיטת טיפול זו היא שהימנעות מחשיפה למקור הפחד והתרחקות ממנו רק מחריפה את הבעיה וכך לא ניתן יהיה למצוא לה פתרון. על ידי הצבת המטופל מול הפחדים שלו, תלמד המערכת ההגנתית בגופו להתמודד עימם ולהגיב בצורה נורמלית לגירוי ולמידת הסכנה הצפויה ממנו. הערכה היא שכאשר מערכת ההגנה תתרגל להגיב לדברים בפרופורציה הנכונה, הפוביה תיעלם.

חשיפה ישירה למקור החרדה

בשיטת ההצפה החולה נאלץ להתמודד ישירות עם הפחד הכי גדול שלו, הסיבה להופעת התסמינים הגופניים והפסיכולוגים. המטופל, הנחשף לפחדו בעוצמה הכי גבוהה, מגיב לכך בצורה הקיצונית ביותר ועקב כך נוצרים במוחו ובגופו התסמינים הקשים של הפוביה.

הוא יושאר כך במשך זמן מה עד שהתופעות של החרדה ידעכו אט אט. הסיבה לכך היא שהמאפיינים הפיזיים של חרדות מתחילים בעוצמה חלשה ואז מתגברים יותר ויותר עד לשיא שממנו אין דרך אלא למטה. כלומר, הם הולכים ונחלשים.

מטופל שעבר את השלב הזה ולא נמלט ממקור הפחד שלו, יצליח להישאר לעמוד מולו עם פחות אימה. כאשר הדבר נעשה שוב ושוב, תפיסת החרדה מהמקור הספציפי הזה מאבדת מעוצמתה ועשויה להעלם.

מצד שני, אם המטופל יברח באמצע, תחול החרפה במצבו והוא יחווה תחושה חזקה יותר של פחד מאותו גורם שהוא נחשף אליו. כל הרעיון מאחורי השיטה הוא להמשיך ולעמוד מול מקור הפחד עד שהתסמינים הפסיכולוגיים והגופניים יגיעו לדרגה המקסימאלית וידעכו. הפסקת התהליך בשלב מוקדם יותר, לא תועיל. להיפך, היא רק תגביר את הבעיה.

מאחר ושיטה זו מאלצת את החולים להתמודד ישירות עם הפחדים הכי גדולים שלהם, רובם אינם מסכימים לקבל את סוג הטיפול הזה.

יתרונות וחסרונות של טיפול בהצפה

המומחים חלוקים בדעותיהם בקשר לטיפול בשיטת ההצפה. יש הטוענים כי השיטה אגרסיבית מידי ואפשר למצוא פתרונות עדינים יותר לבעיות החרדה. אלו הטוענים נגד השיטה מציינים כי היא מתאימה לטיפול רק בסוגים מסוימים של פוביות ואינה נותנת מענה לכל סוגי החרדות.

המצדדים בשיטה טוענים מדובר בדרך יעילה וטובה וכאשר משתמשים בה נכון (יש להיזהר שלא תגרם למטופל טראומה), התוצאות הן מהירות ומביאות לפתרון מידי של הבעיה.

ראו גם:
איך להתמודד עם התקף חרדה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן