תרופת לורזפאם – לוריבן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תרופת לורזפאםלורזפאם היא תרופה פסיכיאטרית, נוגדת חרדה, ממשפחת נוגדי החרדה הנפוצה ביותר שנקראת בנזודיאזפינים. לורזפאם הוא שמה הגנרי של התרופה, אך היא מוכרת יותר בשם המסחרי שלה- לוריבן.

מתי משתמשים בלורזפאם?

לורזפאם היא תרופה נוגדת חרדה, ולכן היא משמשת בראשונה בטיפול בחולים הסובלים מהפרעות חרדה שונות.

הטיפול בלורזפאם, ובכלל בתרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים ניתן לאנשים שסובלים מחרדה שמתעוררת כתוצאה מחשיפה לאובייקט או לאירוע כלשהו, או חרדה שמתעוררת באופן ספונטני במהלך היום.

הטיפול מתאים פחות לאנשים שרמת החרדה שלהם גבוהה באופן קבוע (אנשים אלה יטופלו בתרופות אנטי דיכאוניות ואנטי חרדתיות ממשפחות SSRI או SNRI). זאת משום שלורזפאם מגיע לשיא השפעתו במהירות גדולה יחסית, ומשך ההשפעה שלו קצר יחסית.

במקרים רבים, לורזפאם משמש ככדור נוסף, טיפול חירום או SOS בקרב מטופלים שמקבלים תרופות נוגדות חרדה אחרות, למקרים בהם רמת החרדה עולה באופן פתאומי.

אינדיקציה נוספת לשימוש בלורזפאם היא הפרעות שינה. פעמים רבות הפרעות השינה נובעות באופן ישיר מהפרעת החרדה, אך גם הפרעות שינה שנובעות ממקורות אחרים יכולות להיות מטופלות לפרקי זמן מוגבלים בלורזפאם. כמו כן, משמשת לורזפאם לטיפול מונע בקרב חולי אפילפסיה.

איך פועלת לורזפאם?

לורזפאם היא תרופה סדוקטיבית (מרגיעה). היא פועלת באיזורים שונים של המח על קולטנים מסויימים של הנוירוטרנסמיטור GABA. התרופה גורמת לוויסות הפעילות של קולטן GABA מעכב בשם GABAA, ועל ידי כך גורמת לירידה בפעילות במח ולהרגעה.

ישנם בנזודיאזפינים שפעילותם הספציפית על קולטני GABA מעניקה להם תכונות יחודיות. בלוזפאם התכונה היחודית היא הפעילות האנטי אפילפטית.

לורזפאם ניתנת במרשם רופא בלבד, בכדורים בני מיליגרם אחד. המינון המקובל ליום נע בין מ"ג ל-6 מ"ג, בדרך כלל במספר מנות במשך היום. כאמור, לעיתים ניתן הכדור ב-SOS, לנטילה חד פעמית במקרה הצורך.

יתרונות של לורזפאם

לורזפאם היא תרופת הרגעה יעילה, שיכולה לשפר באופן ניכר את איכות החיים של אנשים הסובלים מהפרעות חרדה או מקשיי שינה. יתרונה על פני תרופות אחרות ממשפחת הבנזודיאזפינים היא במשך מחצית החיים הארוך יחסית שלה. התרופה משפיעה למשך כ-10 שעות, ולכן אין צורך לקחת אותה לעיתים תכופות מידי.

תופעות לוואי

ללורזפאם מספר תופעות לוואי נפוצות, שעלולות להופיע באופן קל ולחלוף לאחר תקופה קצרה, או באופן קיצוני שמחייב הפסקה מיידית של השימוש בתרופה.

התופעה הנפוצה ביותר, שלעיתים היא תופעת לוואי ולעיתים היא מטרת הטיפול, היא הישנוניות. לורזפאם אמורה לגרום לרגיעה ולהפחתת חרדה, אך היא גורמת לנמנום ועייפות. לכן, אסור לנהוג תחת השפעת התרופה, או לבצע פעולות שדורשות עירנות וריכוז. תופעות לוואי נפוצות אחרות הן בלבול או בעיות בזכרון, סחרחורת, פגיעה חולפת בקאורדינציה, ותחושת עצבנות ורגזנות.

במקרים נדירים יותר עלולה התרופה לגרום לתגובה פרדוכסלית, כלומר להעלות את רמת החרדה של המטופל. כמו כן, עלולה התרופה במקרים נדירים לגרום לדיכוי של מערכות הנשימה.

אסור להשתמש בתרופה יחד עם אלכוהול, או כאשר ידוע על מחלות ריאות, כליות או כבד.

הבעייתיות הגדולה ביותר בתרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים היא שמדובר בתרופות ממכרות. לורזפאם היא תרופה ממכרת, והפסקת שימוש קבוע בה עלולה לגרום לתסמונת גמילה. תסמונת הגמילה עשויה לכלול פירכוסים, חום, רעד קיצוני, שינויים בלחץ הדם והופעת הזיות.

כמו כן, נוצרת תופעה של סבילות לתרופה, כך שהמינונים הנדרשים כדי לקבל השפעה מרגיעה הולכים ועולים. חשוב מאוד שהטיפול בלורזפאם יהיה תחת מעקב רפואי צמוד. כמו כן, לא מומלץ לתת את התרופה לאנשים בעלי נטייה או היסטוריה של התמכרויות לחומרים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן