התמכרות להימורים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

התמכרויות נחשבות להפרעות הקשורות ליכולת שליטה וויסות, הנוצרות בעקבות חסרים שונים אותם הפרט מנסה להשלים (או להדחיק) באמצעות פעילות אלטרנטיבית, שהופכת בעצמה להיות הבעיה. כביכול, מדובר ב"בעיה של המכור".

הוא זה שחייו סובבים סביב מושא ההתמכרות, הוא זה שבריאותו, פרנסתו וקשריו הבינאישיים נפגעים. ההתמכרויות יכולות להיות על מגוון רחב של התנהגויות וחומרים כמו התמכרות לאלכוהול, התמכרות לסיגריות, התמכרות למין, התמכרות לשוקולד, התמכרות לטלוויזיה, התמכרות לאינטרנט ועוד. אך כמו בשאר ההתמכרויות, גם התמכרות להימורים היא למעשה בעלת השלכה אישית, משפחתית, בינאישית וחברתית בעייתית הרבה יותר.

גורמים להתמכרות להימורים

התיאוריות המקובלות ביותר כיום ביחס להתמכרויות הן תיאוריות של חסך ושליטה בדחפים. כולנו מהמרים פה ושם בהימורים – אם במילוי כרטיס טוטו, אם בהתערבות תמימה עם חברים. שילוב של פרה-דיספוזיציה (כלומר, נטייה מראש, תכונה או אלמנט מולד אחר) לאובדן שליטה, יחד עם נסיבות אישיות או חברתיות בעייתיות עשויות להפוך את ההתנהגות התמימה והלא מזיקה הזו להתמכרות כואבת.

אנשים שמרגישים שאין להם שליטה בחיים, שאנשים אחרים מנהלים אותם, או שהחיים זורמים לצידם ללא שיש להם אפשרות בחירה, עשויים לחוש שכשהם מהמרים, פתאום הם נמצאים בשליטה. הם מחליטים כמה כסף לשים, הם מחליטים מתי לפרוש ולמרבה המזל- הם גם זוכים ומרוויחים כסף.

הם לא שמים לב איך ההתמכרות הופכת להיות הזרם שמוביל אותם. הם כבר לא יכולים להפסיק מתי שרוצים. הם כבר לא מחליטים כמה כסף לשים – כי הם זקוקים כל הזמן להימורים מסיבים יותר על מנת לשמר את מידת הריגוש הראשונית, והם גם מתחילים להפסיד. מחקרים מצאו שדווקא דפוס בו לעיתים מפסידים ולעיתים מרוויחים (ולא חשוב כמה נדירים הם הרווחים), משמר התנהגויות טוב יותר מאשר מצב בו התוצאה ידועה מראש. ההפסדים גורמים למחויבות נוספת להימורים, כי הם נתפסים כדרך היחידה להרוויח מספיק כסף כדי לצאת מהחובות, וכך ההתמכרות משמרת את עצמה.

סימפטומים

התמכרות מוגדרת באופן קליני על סמך שלוש תופעות: תלות, סבילות ותסמיני גמילה.

  • תלות – תלות במקרה של הימורים, היא הגדרה נפשית-פסיכולוגית. המכור בתחילה נהנה מההימורים, ורוצה להמשיך בעיסוק הזה. בהמשך, הוא פשוט לא מכיר דרך אחרת. הוא לא יכול להפסיק להמר, משום שרק בהימורים הוא מרגיש שהוא נמצא בשליטה (למרות שתחושה זו מוטעית מהיסוד), ושהוא מצליח להתמודד עם העולם (כי הוא לא צריך להתמודד עם כאבים אחרים שהובילו אותו להתמכרות מלכתחילה). בהמשך, התלות בהימורים עלולה להיות גם כלכלית, כאשר המהמר עשוי להסתבך עם הלוואות ועם גורמים מפוקפקים אחרים, והוא חש שההימורים הם הדרך היחידה לצאת מהתסבוכות אליהם נכנס.
  • סבילות – סבילות היא התופעה שהוזכרה לעיל, שעל מנת להגיע לאותה רמת ריגוש, המינון צריך לעלות כל פעם. כך מהמר שהתחיל בהימורים קטנים של עשרות שקלים, עולה להימורים במאות, אלפים ואפילו יותר מכך. הוא זקוק למתח גדול יותר בשביל להרגיש מה שהרגיש בהתחלה בהימור קטן.
  • תסמיני גמילה – תסמיני גמילה הם תופעה שמוכרת ביותר בהתמכרויות לחומרים- הגוף מגיב בכאב פיזי לגמילה. בהתמכרות להימורים הגמילה אינה כואבת פיזית, אך יכולה להיות קשה מאוד ומכאיבה מאוד ברמה הרגשית- פסיכולוגית.

טיפול וגמילה

אין ספק, שהתמכרות להימורים הינה רעה חולה, הן עבור הפרט והן עבור הסביבה. פעמים רבות מתייחסים למהמרים כאל עבריינים, אנשים שמבזבזים את כספם על שטויות במקום לדאוג לעצמם ולמשפחתם. השלב הראשון בטיפול חייב להכיר בכך שמכורים להימורים הם קורבנות של עצמם, אנשים שהתדרדרו במדרון חלקלק בעקבות מצוקות לא ידועות או לא מטופלות.

כדי לאפשר גמילה מהימורים יש לדאוג קודם כל לפן המציאותי- להוציא את המכור מעולם ההימורים, מעולם ההלוואות וההסתבכויות הכלכליות. כאשר האדם פנוי לטפל בעצמו, למצוא עיסוקים אלטרנטיביים, ריגושים שאינם מסוכנים, ולעבד את המצוקות שהובילו אותו לחפש את המקום של "שליטה", יש סיכוי שייגמל מהתנהגותו ההרסנית.

ראו גם:
שיטת 12 השלבים לגמילה מהתמכרויות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן