תרופת מידולם

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תרופת מידולםמידולם היא תרופה פסיכיאטרית, אנטי חרדתית מהדור הישן, ממשפחה שנקראת בנזודיאזפינים. השם הגנרי שלה הוא מידזולם, והיא נמכרת גם תחת השם דורמיקום.

מתי משתמשים במידולם?

מידולם היא תרופת הרגעה, ממשפחה שמשמשת פעמים רבות לטיפול בהפרעות חרדה בהן מתעוררים סימפטומים אקוטיים של חרדה שיש צורך להרגיעם במהלך היום. אך דווקא מידולם לא משמשת בדרך כלל לטיפול בספקטרום הפסיכיאטרי.

מרבית השימוש בה נעשה דווקא בתחום הרפואי. עם זאת, ישנם פסיכיאטרים שמשתמשים במידולם כתרופת SOS  במקרה של עלייה חדה ברמת החרדה.

מידולם משמשת להרגעה של מטופלים שאמורים לעבור פרוצדורות רפואיות שגורמות לעלייה במתח ובלחץ. לעיתים המתח והלחץ הם רק חוויה סובייקטיבית לא נעימה, ולעיתים קרובות הם יכולים גם לפגוע או להפריע במהלך הטיפול או הבדיקה שיש צורך לבצע.

כך או כך, המידולם משמשת כדי להפחית את אותן תחושות לא נעימות ומפריעות. שימוש במידולם נעשה, למשל, לפני אנדוסקופיה, לפני פעולות פולשניות כמו קולונוסקופיה, ולפני הרדמה לקראת ניתוח.

בנוסף, משמשת המידולם להרגעה של אנשים שנמצאים במצבי לחץ או כאב. נעשה בה שימוש בקרב מטופלים המחוברים למכונות הנשמה בטיפול נמרץ (גם כדי להרגיע, וגם כדי למתן את הכאב), וכן מטופלים בה חולים סופניים הסובלים הן מחרדה והן מכאבים קשים.

בקרב ילדים, משמשת מידולם לטיפול בפירכוסים קשים. התרופה מרגיעה, ונותנת מענה הן לפירכוסים עצמם, והן לחרדה שחשים הילדים כאשר קורה לגוף שלהם משהו שאינן יודעים מהו.

איך פועלת מידולם?

מידולם, כמו שאר התרופות ממשפחת הבנזודאזפינים, עובדת על מערכת העצבים המרכזית, ובעיקר על קולטנים של הנוירוטרנסמיטור הנפוץ GABA. חסימת הקולטנים הללו היא האחראית להשפעה המרגיעה של התרופות.

ניתן לקבל מידולם בכדור לבליעה, אך בדרך כלל מקובל יותר להשתמש בה בהזרקה לווריד או לשריר. ישנה גם אפשרות לקבל את התרופה בנרות דרך פי הטבעת.

יתרונות של מידולם על פני תרופות הרגעה אחרות

משפחת הבנזודיאזיפינים היא משפחה רחבה, ולכן בשימוש חד פעמי קשה לקבוע יתרונות לתרופה מסויימת. זה נעשה משמעותי יותר דווקא בשימוש לטווחים ארוכים יותר. מידולם היא התרופה בעלת זמן ההתאוששות המהיר ביותר בהשוואה לכל הבנזודיאזיפינים האחרים, וזה יתרונה המשמעותי, במקרים מסוימים.

תופעות לוואי

כמו לכל תרופה, גם למידולם עלולות להיות תופעות לוואי. מכיוון שבדרך כלל היא משמשת באופן חד פעמי או זמני לפני התערבות רפואית, תופעות הלוואי לא יהיו משמעותיות במיוחד או שיחלפו במהרה.

אך כאשר השימוש בתרופה נעשה לאורך זמן (למשל, בקרב חולים סופניים), יש מקום להעריך את יתרונותיה ויעילותה ביחס לסבל שנגרם מתופעות הלוואי. דווקא בקרב אנשים מבוגרים יותר (אצלם הסילוק של התרופה מהגוף איטי יותר), קיים סיכוי גבוה יותר להופעתן של תופעות הלוואי.

תופעת הלוואי הנפוצה ביותר של מידולם היא פגיעה בזיכרון, כאשר השימוש הוא ארוך טווח. לעיתים הזיכרון חוזר לאחר הפסקת נטילת התרופה, אך לא באופן מלא.

תופעות נוספות כוללות דיכאון, עלייה פרדוקסלית ברמת החרדה, התנהגות תוקפנית, הופעה של פרכוסים, ודיכוי נשימתי. מנת יתר של התרופה עלולה לגרום לפגיעה ביכולות מוטוריות תנועתיות של הגוף, וכן לפגיעה ביכולת הדיבור.

לנשים בהריון אסור ליטול מידולם, וגם אסור להניק תחת השפעתה. גם בקרב ילדים השימוש בתרופה אינו מומלץ, אלא במקרים של פירכוסים חמורים, כאמור.

התרופה לא מתאימה לאנשים מכורים או בעלי נטייה להתמכרויות, מכיוון שככל הבנזודיאזיפינים מדובר בתרופה שעלולה לגרום להתמכרות בעצמה. כמו כן, אסור להשתמש בתרופה בקרב אנשים פגועי ראש, בעלי לחץ דם נמוך, והסובלים מגלאוקומה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן