שקרן פתולוגי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

שקרן פתולוגיכולנו משקרים. אם זה לתרץ איחור לבוס "היו פקקים", שקר לבן להרגעת האישה- "לא שכחתי לקנות חלב, פשוט היה שם רק 9%" וכמובן שקר הזוגיות המפורסם- "זה לא אתה, זה אני".

אבל איזה שקרים השאירו את חותמם? איזה שקרים בהיסטוריה היו כל כך גדולים שבאמת שינו או חרצו את גורלו של אדם או אף של אומה שלמה? ומי עומד מאחורי השקרים האלה? שקרנים קטנים או גדולים? או אף פתולוגיים?

חושבים שהאף שלכם יגדל בגלל שהחמאתם לחמותכם שהיא רזתה למרות שברור לכולם שהיא לא? השקרנים הבאים הצליחו לנצח במלחמות, לזכות בתארים, להשפיע על מיליונים ולשדוד מיליארדים! האנשים האלה יגרמו לכולנו להיראות כמו אמא תרזה.

לפניכם סקירה של השקרנים המפורסמים ביותר בעלי השקרים הכי מעניינים בהיסטוריה:

לאנס ארמסטרונג רוכב אופני כביש אמריקאי, נחשב לרוכב הטוב ביותר בכל הזמנים וזכה בשלל תחרויות ומרוצים ברחבי העולם ומדליות. מהישגיו הבולטים- מדלית ארד בסידני 2000 וזכייה שבע פעמים ברציפות במרוץ הטור דה פראנס הנחשב ליוקרתי שבתחרויות הרכיבה.

במהלך הקריירה שלו, הואשם ארמסטרונג פעמים רבות בשימוש בסמים בלתי חוקיים על מנת לשפר את רכיבתו ואת כוח הסיבולת שלו. הוא מצידו, דחה את כל ההאשמות, נלחם ואף תבע אנשים שהיו טוענים לשימושו בסמים. בסופו של דבר, בינואר 2013, התוודה ארמסטורנג על שימוש בסמים לאורך הקריירה שלו ובכל אחד משבעת מרוצי הטור דה פראנס בהם זכה. במהלך ראיון לאופרה ווינפרי התוודה על שימושו והביע התנצלות על מעשיו.

מאחר וארמסטרונג נחשב במשך שנים לאחד הספורטאים הגדולים בהיסטוריה, פרשה זו היתה הלם גדול לתעשיית הספורט. בעקבות פרסום התנהלותו הבלתי חוקית, נשללו מארמסטרונג זכיותיו בתחרויות שונות, ביניהן הטור דה פראנס, ומדלית הארד האולימפית בה זכה.

הסוס הטרויאני הוא סיפור מיתולוגי המספר על התכסיס הצבאי המפורסם בהיסטוריה, ספק מיתוס ספק אמת. במאה העשירית לפנה"ס התנהלה מלחמה בת עשר שנים בין היוונים לטרויה. היוונים ניסו להשתלט על טרויה אך ללא הצלחה. אובדי עצות, החליטו היוונים לנסות תכסיס – הם בנו סוס עץ ענק, שבתוכו הוא חלול. הם פינו את מחנותיהם והעמידו פנים שהם נסוגים, וכך, בתור מנחת פיוס ושלום, העניקו לטרויאנים מתנה – סוס עץ ענק.

הטרויאנים בלעו את הפיתיון והכניסו את הסוס לעירם. ברדת החשיכה, יצאו מבטן הסוס לוחמים יוונים ושחטו את אנשי העיר. בזאת הגיעה לסיומה המלחמה בניצחון היוונים. הסוס השקרי, נחשב לאחד התכסיסים המתוחכמים בהיסטוריה ולימד רבים וטובים שממתנות אויב יש להיזהר.

ברנרד (ברני) מידוף היה יו"ר בורסת הנאסדא"ק העולמית ונחשב למומחה פיננסי ששמו הולך לפניו. למידוף היתה חברת השקעות גדולה שגלגלה מיליארדים בשנה. מידוף פעל בשיטת "הפונזי" – גייס כסף ממשקיעים תוך שמובטחת להם תשואה גדולה, ובעזרת כספם של המשקיעים חדשים, שילם "רווחים" למשקיעים הישנים.

כך, בעורמה רבה הצליח למשוך את התרמית במשך כשני עשורים! בשנת 2008, בעקבות המשבר הכלכלי העולמי, ביקשו משקיעים רבים למשוך את כספם מהקרן, ומשלא יכלו לעשות זאת, התגלה הבלוף הגדול.

מידוף נשפט והורשע בתרמית וגניבה של כ-65 מיליארד דולר, הוא נידון ל-150 שנות מאסר וכשנתיים לאחר מכן, התאבד בנו בתליה. מידוף, בעזרת תככים ושקרים רבים, הצליח להונות את עשירי ומפורסמי תבל (כמו סטיבן שפילברג וקווין בייקון). אמצעי תקשורת וגופים רבים הכריזו עליו כעל הרמאי, הנוכל והשקרן הגדול בהיסטוריה.

מקור השקר

כל אדם, לא משנה כמה מוסרי והגון הוא מגדיר את עצמו – משקר. אדם יכול להיות בעמדת המפתח הגבוהה ביותר, הוא יכול להיות מפורסם, לעבוד עם (ועל) מפורסמים, יכול לשקר לאדם אחד ולשקר לאומה שלמה, יכול להתחמק בעזרת השקר מנזיפה בעבודה אך גם יכול ליצור לעצמו מקום עבודה. מה עומד מאחורי השקרים האלה, שגם אם ממש נתאמץ, לא נוכל לברוח מהם?

המטפל יגאל שרון, ממכון CBT לטיפול קוגניטיבי התנהגותי, מסביר את התופעה.

"ישנה הפרדה ברורה בין שני הסוגים: שקרן רגיל, מסלף את האמת על מנת לקבל מכך טובת הנאה כלשהי, למשל גבר המתרברב בהישגיו עם נשים על מנת להרשים את חבריו. שקרן פתולוגי לעומת זאת, ישקר לגבי כל דבר קטן, הוא יספר שיש לו עסקים והמון כסף וגם ישקר לגבי דברים קטנים כמו ארוחת הצהריים שלו. השקרן הפתולוגי מקבל מכך תועלת של העלאת הערך העצמי. הוא יגיד לכל אדם סיפור שונה ויווצר מצב שהוא לא יכול להימצא עם שלושתם באותו חדר כי כל אחד מהם יודע משהו אחר".

האם הנטייה לשקר היא מולדת?

"זו תמיד שאלה קשה, לדעתי יש אוכלוסיות שיש להם רגישות מסוימת בנושא הערך העצמי שלהם, והם מפתחים הרגל לשקר בנוגע לעצמם לסביבה. זה משותף אך ההשפעה הסביבתית יותר דומיננטית מאשר התורשתית, אני לא חושב שאדם נולד שקרן, הוא לומד לשקר. יש אנשים שנוטים יותר לאמת וצדק ויש כאלה שפחות, זה עניין גם לפעמים משפחתי ואף תרבותי, אפשר לראות הרבה תרבויות שבהן לשקר זה חלק מהמוסכמות ועדיף לשקר מאשר לפגוע בכבודו של אדם".

איך אתה מסביר את התנהגותם של שקרנים רגילים ונוכלים?

"אני חושב שהם מתחילים מקטן ואז פשוט מתגלגלים משם, עשו משהו ולא נתפסו וממשיכים למשהו יותר גדול ומקווים שגם על זה לא יעלו. לרוב הם לא מתכננים תרמית גדולה על ההתחלה. רמאים שהם גם פסיכופטים, ולהם אין מוסר ואין מצפון, הם יעשו הכל כדי להשיג את המטרות שלהם מבלי להניד עפעף, כל הדרכים כשרות. הם מתנהלים בצורה שונה מהנוכלים הרגילים, החשיבה שלהם שונה".

פעם שקרן תמיד שקרן?

נניח שיש אדם שביצע מעשה מרמה ותפסו אותו. הוא מתנצל. האם ההתנצלות אמיתית והוא לא יחזור על כך או ש"פעם נוכל תמיד נוכל?"

"אין סכימה קבועה אצל בני אדם, זה לא שחור ולבן זה בעיקר אפור, כל אדם הוא שונה וכל מקרה לגופו. יכול להיות אדם שיבגוד רק פעם אחת, יעשה מעידה חד פעמית. ויכול להיות אדם שיהיה בוגד סדרתי כל חייו. יכול גם להיות רמאי שיבצע מעשה נוכלות פעם אחת ויכול להיות כזה שימשיך עם זה כל חייו".

האם אפשר לרפא שקרן פתולוגי?

"אני מאמין שכן, זוהי סוג של התמכרות – התמכרות לשקר, כמו התמכרות לסמים ולאלכוהול. צריך בעצם לגמול אדם מהשקרים שלו, זה תהליך מאוד קשה אך אפשרי, אם יש לו מוטיביציה ותמיכה מהסביבה. הבעיה של שקרנים פתולוגיים היא שבאיזשהו שלב זה מתחיל לפגוע להם בחיים ואז הם פונים לטיפול, אבל חלק מהם באמת אי אפשר לגמול, כמו שיש אנשים שלא מצליחים להיגמל מסמים".

המאמר נכתב על ידי סטודנטית נלי וייספלד תלמידת תקשורת במרכז הבין תחומי בהרצליה שראיינה את יגאל שרון מומחה ל- CBT.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן