תסביך אדיפוס

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תסביך אדיפוסתסביך אדיפוס הוא חלק מהתיאוריה הפסיכואנליטית של זיגמונד פרויד המתארת את התשוקה של ילד כלפי ההורה מהמין הנגדי. התסביך מתרחש בשלב השלישי להתפתחות (מבין חמישה שלבים) שהוא השלב הפאלי.

בכל שלב התפתחותי ילדים מתעסקים בחלקים אחרים בגופם, כשבשלב הפאלי הילדים מגלים את איברי המין, מתעסקים בהם ובוחנים אותם כחלק מהתפתחותם האישית והחברתית.

התסביך קרוי כך על שם אדיפוס שהוא דמות מהמיתולוגיה היוונית שרצח את אביו והתחתן עם אמו, זהו הביטוי של מה שמתחולל במוחו של הילד בעת שהוא חווה את התסביך.

שלבי תסביך אדיפוס

בשלב הראשוני של התסביך, ההורים הופכים למושאים אליהם מופנית האנרגיה המינית של הילד. הילד מכוון את האנרגיה המינית שלו אל אמו , מעוניין להפוך אותה לבת הזוג שלו ומפתח קשר של יריבות עם אביו כי אביו הוא זה שמקיים יחסי מין עם אמו. הילד גם רוצה לרצוח את אביו אבל הוא מבין שמבחינה פרקטית הדבר בלתי אפשרי כי האב חזק יותר ממנו.

בנוסף הילד מזהה שהוא לא יוכל לזכות באימו כבת זוג, שכן היחסים בין הוריו הם יחסים קרובים של בני זוג ולא ניתן להפריד בקלות ביניהם. לכן, הילד מפתח תחושה של פחד מאביו, הבאה לידי ביטוי בפחד מפני סירוס שהילד מפחד שאביו יבצע בו, כיוון שהוא גדול יותר פיסית מהילד. בסופו של דבר הילד מבין שהוא לא יוכל לזכות באמו כבת זוג ומפתח הזדהות עם אביו.

פיתרון התסביך

הפיתרון המוצלח לקונפליקט שנוצר בתסביך אדיפוס הוא ההזדהות של הילד עם ההורה מהמין שלו. זוהי חוויה מרכזית בחיי הילד לצורך פיתוח של תפקיד מיני בוגר וזהות מינית בוגרת.

בנים ובנות חווים את התסביך באופן שונה, בעוד שבנים מפתחים חרדת סירוס, בנות מפתחות קנאת פין ומרגישות כי חסר להן איבר מין זכרי כפי שיש לאביהן ומקנאות בו (התסביך בקרב בנות קרוי תסביך אלקטרה). הפיתרון המוצלח של הקונפליקט הוא קריטי שכן פיתרון לא מוצלח של הקונפליקט עלול להביא לנוירוזה בבגרות ועלולה אף להתבטא במקרים קיצוניים בפדופיליה.

תסביך אדיפוס מתאר את מבנה היחסים שדרכו הילד משתלב בחברה ובוחן את המעבר מ"עקרון העונג" ל"עקרון המציאות", כלומר מהצרכים הבסיסיים והאסורים של הילד לקבלת האיסורים החברתיים שלא מאפשרים לילד לעשות ככל העולה על דעתו. קבלתו של הילד את האיסור של גילוי עריות מסמלת את יצירת "האני העליון" של הילד, כלומר, את המצפון שגורם לו לציית לצווי החברה.

תסביך אדיפוס בראי הפסיכולוגיה

תסביך אדיפוס החל להיות מרכזי יותר בפסיכואנליזה כשפרויד התקדם לקראת פיתוח של תיאוריה פסיכולוגית כללית המתייחסת לפעילות נפשית בקרב אנשים נורמליים ולא רק פעילות אבנורמלית המתארת את ההפרעות הנפשיות הקשות יותר.

הפסיכולוגיה שהתחילה מחקר של תופעות חריגות, עברה לאורך השנים גם לפיתוח תיאוריות ולמחקרים בנוגע לאבחון בעיות של אנשים נורמליים והאופן בו ניתן לשפר את חייהם, זאת מכיוון שהחריגויות כשמן כן הן, מהוות תופעות הנפוצות בקרב חלק קטן מאד מהאוכלוסייה וגם בקרב אנשים עם תפקוד כביכול נורמלי מתגלות בעיות שראויות לתשומת לב. כך התרחבה הפסיכולוגיה לטיפול בכלל האוכלוסייה והפכה רלוונטית יותר ויותר עד כדי גילוי ממשקים עם תחומים רבים.

ביקורת על תסביך אדיפוס

תסביך אדיפוס נחשב למעניין מאוד, אולם רבים מטילים ספק בקיומו, שכן הרעיונות שהוא מעלה הם תמוהים, מוגזמים ואפילו סוטים. לאנשים רבים קשה לקבל את המחשבה שילד בן 3 מעוניין לקיים יחסי מין עם אמו, מקנא באביו על כך שהוא בן הזוג של אמו ומעוניין לרצוח את אביו ולכן הביקורת על תסביך אדיפוס היא רבה.

ראו גם:
תסמונת אותלו- קנאה חולנית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן