מהי תרופת קסנאגיס?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מהי תרופת קסנאגיס?קסנאגיס (בלעז Xanagis) הנה תרופת הרגעה להפחתת חרדות ואי-שקט כללי. היא יעילה גם בטיפול בחרדה המלווה במצב דיכאוני, וכן במצבי פאניקה עם או ללא פוביה. התרופה מגיעה בטבליות בתצורת 0.25 מ"ג, 0.5 מ"ג או 1 מ"ג. הטבליות מכילות אלפרזולם ולקטוז.

תרופה זו משויכת לקבוצת הבנזודיאזפינים, אשר ידועה בהשפעותיה החזקות על הגוף. היא אינה מיועדת לטיפול ארוך טווח, ואין ליטול אותה מעבר ל-12 שבועות כולל התקופה בה מפחיתים את המינון בהדרגה.

השפעותיה של תרופה זו פוחתות עם הזמן, ועל כן יש תחושת צורך להגביר את המינון בעת השימוש. תופעה זו עלולה להוביל לתלות בתרופה. בשל השפעותיה החזקות, יש להיזהר בהפסקת הטיפול בקסנאגיס על מנת להימנע מתופעות גמילה.

השימוש בתרופת קסנאגיס

התרופה משפיעה על מערכת העצבים, וגורמת לרגיעה כללית והשקטת חרדות. בהתייעצות עם הרופא המטפל, היא גם יעילה בטיפול בחרדה נלוות לדיכאון, ומצבי פאניקה שונים. עם זאת, קסנאגיס אינה מיועדת לטיפול בדיכאון עצמו, ואינה מומלצת לכך.

תרופה זו מיועדת לשימוש בטווח הקצר בלבד. השפעותיה חזקות והגוף מפתח עמידות המתפרשת בצורך בהעלת המינון. כך הגוף עלול לפתח תלות בתרופה, ובמקרים לא מפוקחים אף התמכרות ממשית לתרופה. קנסנאגיס אינה מיועדת לטיפול בילדים ובני נוער מתחת לגיל 18.

טרם תחילת הטיפול, ישנה חשיבות מהותית לספר לרופא המטפל אם אתה חש או חשת בעבר באחד מהמצבים הבאים:

  • כל בעיה רפואית הקשורה בתפקוד הריאות, כבד או כליות.
  • שימוש נוכחי או בעבר בסמים או בעיות אלכוהול ושתייה, וכן כל בעיה המקושרת עם הפסקת טיפול תרופתי בעבר.
  • דיכאון מאובחן או לא, בעיקר דיכאון חמור ומחשבות אובדניות.
  • אם בהיסטוריה האישית אושפזת בבית חולים בשל מחלה נפשית כזו או אחרת.

תופעות לוואי של תרופת הקסנאגיס

לתרופת הקסנאגיס ייתכנו תופעות לוואי לא נעימות אך נפוצות למדי הכוללות עייפות ונמנום, אובדן תאבון, בלבול או חוסר התמצאות, שינוי בחשק המיני, עוויתות, דיבור לא ברור, חוסר ריכוז, ראייה כפולה או מטושטשת, כאבי ראש, סחרחורות, עצבנות וכדומה.

לעיתים ייתכנו התכווצויות שרירים, מחזור לא סדיר, כעס או עוינות, קלקול קיבה, היפראקטיביות, בעיות בתפקוד הכבד והכליות, תגובות הנראות בעור, בעיות במתן שתן, והשפעה על העיניים והראייה לעיתים בתצורת לחץ.

השפעותיה של הקסנאגיס נרחבות, ולעיתים אף מתלוות להן השפעות פחות נעימות כגון קצב לב מהיר, לחץ דם לא יציב, ובמקרים מסוימים גם תתכן תגובה אלרגית. עם זאת, התגובות הללו מצריכות התייחסות רפואית וידוע הרופא המטפל, אך לרוב הן חולפות לאחר תקופת ההתרגלות לתרופה.

עם זאת, ישנן תופעות לוואי חריפות וחמורות אשר מצריכות פנייה לרופא וטיפול, ואף הפסקת הטיפול באופן מידי. בין אלו נכללות התנהגויות קיצוניות ולא אופייניות הכוללות התקפי כעס ותוקפנות, עצבנות, אמונות שווא, הזיות, סיוטים, סערת נפש עזה, חוסר מנוחה, וכל התנהגות אחרת אשר אינה בהלימה עם התפקוד הרגיל של האדם.

כמו כן, ישנן תופעות לוואי חמורות אשר נותנות אותות פיזיולוגיים יותר, כגון צפצוף או בעיות נשימה, קושי בבליעה או בנשימה, פריחה, גירוד, נפיחות באיברים שונים בגוף, וכדומה.

אזהרות לפני שימוש

ישנם מצבים בהם התרופה אסורה לשימוש, כגון:

  • בעיות בכבד, כליות, נשימה וריאות – זאת בשל השפעתה של התרופה על מערכות אלו בגוף.
  • הריון והנקה – תרופה זו אינה מיועדת לשימוש בהריון.
  • אפניאה (דום נשימה בשינה) – מדובר במצבים בהם הנשימה נעצרת או אינה סדירה במהלך השינה.
  • חשוב גם לדעת כי התרופה מכילה לקטוז, ועל כן במקרים של אי-סבילות סוכרים יש ליידע את הרופא המטפל טרם השימוש.

בנוסף לכך, בזמן השימוש בתרופה חל איסור לשימוש באלכוהול. הסיבה לכך היא שהשתייה מגבירה את תופעות התרופה. בנוגע לערנות, עייפות וטשטוש, מאחר והתרופה מפריעה לתפקוד התקין פעמים רבות, אין לתפעל מכונות כבדות או לנהוג בזמן השימוש בתרופה.

חשוב גם לדעת כי בעת השימוש בתרופה אין לחצות את הטבלייה וליטול חצי מנה. ניתן לבלוע את הכדור בשלמותו, או לחצות ולבלוע את שני החצאים בנפרד זה אחר זה. אך ככלל יש לבלוע טבליה בשלמותה במנה אחת.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן