התמכרות לטכנולוגיה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

התמכרות לטכנולוגיהכיום אימיילים, אייפונים, מחשבים ניידים ומכשירי פלאפון חכמים מנהלים את חיינו. חיינו המחוברים לטכנולוגיה הפכו אותנו זמינים וירטואלית בכל זמן נתון ובכל מקום – כשאנחנו רואים סרט, כשאנחנו בסידורים ובטיולים.

לפעמים אנשים מרגישים טוב עם עצמם, בהיותם כל כך עסוקים ומבוקשים אבל הם לא מבינים שההתמכרות לטכנולוגיה מזיקה להם.

הברכה והקללה של החיים המודרנים היא שאפשר לעשות המון, אולם ברור לכולם שהם צריכים לעשות שינוי ולהחזיר את השליטה לחייהם.

מה כוללת ההתמכרות לטכנולוגיה?

ההתמכרות לטכנולוגיה כוללת בתוכה עוד התמכרויות לאמצעים טכנולוגיים פרטניים כמו התמכרות למשחקי מחשב, התמכרות לאינטרנט, התמכרות לפייסבוק, התמכרות לטלפונים סלולריים, התמכרות לטלוויזיה ועוד, כאשר ההתמכרות יכולה להיות לאמצעי טכנולוגי אחד, או לכמה אמצעים טכנולוגיים במקביל.

הקשר בין התמכרות לטכנולוגיה והתמכרות לעבודה

להתמכרות לטכנולוגיה יש קשר הדוק להתמכרות לעבודה שהולכת וגוברת בחברה שלנו. גורמים רבים משמרים את ההתמכרות לעבודה שרווחת כל כך בעולם כיום. ניקח למשל את המגזינים שמציעים פתרונות יצירתיים כיצד עלינו לארגן את חיינו. רבות מהאסטרטגיות שהם מציעים כרוכות בהוצאת כסף רב. העיתונים מציגים בעיה שיש לה פיתרון. הבעיה מוצגת בסיפורים שמדווחים בחדשות כמו רעב, מלחמות, שחיתויות וחטיפות ומעוררים בכך חרדה בקרב מי שקורא או שומע את החדשות.

הפיתרון לחרדה מוצג בפרסומות הנלוות לעיתונות וקשורות בהוצאות כסף רב יותר לצורך השגת צרכים חומריים שיביאו לנו אושר רב יותר. כלומר הבעיה היא חרדה והפיתרון הוא כסף שמגיע באמצעות עבודה, התמכרות לעבודה.

אנשים לא מפסיקים להיות מחוברים לאמצעי הטכנולוגיה על מנת להתמיד בקצב החיים (והעבודה) המהירים שקיימים כיום. מחקר שנעשה העלה שהנבדקים בדקו האם קיבלו הודעות חדשות באימייל לפחות פעם בשעה ומרביתם בודקים האם קיבלו אימייל חדש בכל יום שהם נמצאים בחופשה.

זהו מצב מטורף שכן זה דומה מאד לחמצן שלנו, תחושה שאולי תבוא הפתעה משם או שהישועה תגיע באימייל – פתאום נקבל הודעה משמחת, פתאום יתייחסו אלינו. יש כאן בעיה חמורה שמעידה על ניכור ועל חוסר תשומת לב שניתן לכל אחד ואחד מאיתנו כפרטים אבל  בעיקר נובע מקצב העבודה המוגזם שהוביל אותנו להתמכרות שכזו.

ולכן, כדאי לבחון את האלטרנטיבה שהיא הבטלה. זהו מושג שנשמע שלילי בחברה שלנו. התבטלות היא אפילו חטא שכן הבטלן הוא טפיל, הוא אדם שלא מתקדם ושכולם עוקפים אותו. הבטלן הוא זה שבוהה בתקרה וחושב מחשבות בהקיץ. הוא כמובן לא זה שבודק את מצב האימיילים שלו בכל שעה אלא שקוע בעולם משלו. נשמע מופרך, קצת מצחיק ואפילו לא הגיוני בעליל בעולם שלנו. האמנם? האמנם לא ניתן לחיות במצב של בטלה? סביר להניח שהבטלה יכולה להניב רעיונות כיצד להרוויח כספים בצורה יצירתית יותר, כך שאולי זה אפשרי.

ברור לחלוטין שהגוף צריך זמן להתאושש מגל המסרים והגירויים אותם הוא חווה באופן יומיומי. לצורך כך כדאי לנסות לשנות את הדפוסים החד ממדיים שפותחו, בין היתר באמצעות ההתמכרות לטכנולוגיה, ולעסוק בפעילויות מגוונות, חלקן אפילו לא מועילות במיוחד בטווח הארוך או הקצר אולם ערכן הוא גבוה ביותר.

חזרה למשחקי קופסא למשל או סתם בהייה בחלל האויר יש בה תועלת רבה לתפקוד. כשהמערכות הגופניות שלנו נמצאות בפעילות יתר, הן לא מתפקדות היטב ולעיתים הן קורסות, לפעמים דווקא לקיחת פסקי זמן משמעותיים של חוסר מעש, יש בהם הרבה יותר תועלת מאשר להמשך פעילות באותו קצב.

מהו הפיתרון להתמכרות לטכונולוגיה?

  • התנסות בתקופות של חוסר זמינות – כמובן שכמו בכל התמכרות ילווה ניתוק זה בשלבים של נסיגה וחרדה.
  • השארת הטלפון בבית יום אחד בשבוע
  • אימון לבדיקת המייל בתדירות נמוכה יותר. על מנת להצליח בכך כדאי למצוא "אטרקציות" חדשות שאינן קשורות לטכנולוגיה כמו פיתוח תלחומי עניין חדשים, פעילויות הקשורות לתחומי פנאי וכולי. כאשר אנו מתעניינים בדברים מסוימים, אין לנו צורך לבדוק כל פעם את האימייל, שהיא פעולה המביאה לנו אושר וירטואלי ומלאכותי.
  • בקשת עזרה מהסובבים על מנת להתגבר על הבעיה – מדובר בבעיה שהיא כל כך נפוצה, עד שרבים יוכלו להזדהות ולעזור, או להציע יחדיו פתרונות כיצד אפשר לשפר את המצב.

ראו גם:
נומופוביה – פוביה מפני אפשרות של התנתקות מן הטלפון הנייד

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן