התמכרות לאינטרנט

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

התמכרות לאינטרנטהפרעת התמכרות לאינטרנט היא שימוש עודף במחשב עד כדי הפרעה לחיי היומיום. בין 5%-10% מהגולשים באינטרנט מפתחים תלות כלשהי באינטרנט.

המכורים לאינטרנט סובלים מבעיות רגשיות כמו דיכאון וחרדה ובדרך כלל נעזרים בעולם הפנטזיה שמאפשר האינטרנט כדי לשכוח ממצבים מלחיצים. ההתמכרות לאינטרנט מלווה בדרך כלל בהתמכרויות נוספות כמו התמכרות לאלכוהול, התמכרות לטכנולוגיה, התמכרות למשחקי מחשב, התמכרות לסמים, התמכרות לקניות, התמכרות לאהבה, התמכרות לטלוויזיה או התמכרות מין.

למה האינטרנט ממכר?

אחת הסיבות לכך שהאינטרנט הוא ממכר כל כך היא שאין בו גבולות והמשתמשים בו לא חשים תחושה של אחריות כלפיו. המסגרות בחיינו לעיתים קרובות כובלות אותנו לתכתיבים שמגבילים את הרצונות שלנו בצורה משמעותית. נדמה שבכל נקודה בחיים אנו אמורים לתת לאחרים דין וחשבון על מעשינו, מה שמעורר תחושות לא נעימות ולעיתים מדכא תפקודים גופניים משמעותיים שמלווים לפעמים בבריאות נפשית וגופנית לא תקינה.

ניתן לחשוב על עצירות כעל אופן בו הגוף מבטא את תחושת הסגירות הזאת שבה אין לאדם לעשות כרצונו. שימוש באינטרנט איננו דורש מהמשתמש מחויבות או דין וחשבון, השימוש חופשי לחלוטין והוא נגיש מאד. בנוסף לכך ניתן לקבל מענה בקלות על שאלות שונות שעולות באמצעות המידע הרב שהאינטרנט מכיל.

חוקרים הראו ששימוש כפייתי באינטרנט יכול ליצור שינויים מורפולוגיים במבנה המוח. מחקר שבחן סטודנטים סיניים שהוגדרו כמכורים לאינטרנט (השתמשו באינטרנט 10 שעות ביום), הראו שינויים מורפולוגיים בחלקים שונים של המוח. השינויים יצרו בעיות בזיכרון לטווח קצר וביכולת קבלת החלטות.

גישה נגדית היא שהתמכרות לאינטרנט איננה התמכרות אמיתית והיא למעשה תסמין של הפרעה אחרת. גישה זו רואה באינטרנט כבכל דבר אחר אליו מתמכרים שהוא חלק ממכלול שמשקף בעיה גדולה יותר ולא כבעיה ספציפית הקשורה באינטרנט. גישה זו טוענת שגם ניתן לראות באדם שטס לחו"ל על מנת להתמודד עם מצבים של לחץ כמצב שיכול להוות הפרעה, אך כל אלה הן לא הפרעות העומדות בפני עצמן.

ישנו הבדל מרכזי בין התמכרות לאינטרנט לבין התמכרויות אחרות כמו למשל אלכוהוליזם. האינטרנט הוא מדיום חברתי ומאפשר תקשורת עם אנשים אחרים בניגוד לאלכוהוליזם לדוגמא שמשקפת התנהגות של הרס עצמי של היחיד. רבים מהמכורים לאינטרנט אינם סובלים מאותן השלכות הרסניות למערכות יחסים ולבריאות כמו בהתמכרויות אחרות.

איך יודעים אם אני מכור?

ישנם חמישה קריטריונים לקביעה של התמכרות לאינטרנט

  • מצב בו השימוש באינטרנט משתלט על חייו של האדם
  • שינוי של מצב רוח (תחושה של עוררות מוגברת) בעת השימוש באינטרנט
  • נדרשת רמה גבוהה יותר ויותר של שימוש באינטרנט לצורך השגת השפעה דומה על מצב הרוח
  • כשמפסיקים להיות מחוברים לאינטרנט באופן תמידי, יש תסמינים שליליים כמו תחושות שליליות או השפעות גופניות לא נעימות
  • יש נסיגה לדפוסי התנהגות מוקדמים יותר גם אחרי שנים של שליטה עצמית או הימנעות

טיפול בהתמכרות לאינטרנט

בחלק ניכר מהמקרים התמכרות לאינטרנט משתפרת מעצמה. שיטות שנמצאו כיעילות לטיפול בהתמכרות לאינטרנט כוללות פסיכותרפיה וטיפול התנהגותי קוגניטיבי.

בנוסף, ניתן לנהל את זמן השימוש באינטרנט באמצעים הבאים:

  1. זיהוי תבנית השימוש באינטרנט – באילו ימים בשבוע משתמשים באינטרנט, באיזה שעות, לכמה זמן? כדי להפסיק את ההרגל, צריך להתחיל להתאמן בכיוון ההפוך. למשל, אם ההרגל הוא לבדוק את האימייל בכל בוקר כשקמים, כדאי לעסוק במשהו אחר במקום זה, כמו בקריאת עיתון. הרגלים הם דפוסים שקשה לשנותם, אולם בהדרגתיות ניתן לסגל דפוסים אחרים.
  2. מציאת גורמים חיצוניים שעוצרים את השימוש באינטרנט – שימוש במחויבויות החיצוניות בתור קודים לכך שצריך להפסיק את השימוש באינטרנט. למשל, אם צריך לצאת לחוג, לא לוותר עליו בגלל שימוש באינטרנט, אלא להפסיק את השימוש באינטרנט וללכת לחוג. ניתן גם להשתמש בשעון מעורר אמיתי כדי שיהווה סימן להפסקת השימוש באינטרנט.
  3. תכנון של זמן לשימוש באינטרנט ללוח הזמנים השבועי, למשל הגבלה של שימוש באינטרנט לעשר שעות שבועיות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן