תרופת קסנקס

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

קסנקס

קסנקסקסנקס הינה תרופה פסיכיאטרית, אנטי-חרדתית, השייכת למשפחת תרופות הנקראת בנזודיאזפינים. השם הגנרי של התרופה הוא אלפראזולאם, והיא דומה בהרכבה ובדרכי פעולתה לקלונקס, ואליום וואבן.

מתי משתמשים בקסנקס?

קסנקס היא תרופה אנטי חרדתית, הנחשבת לתרופה קלה יחסית, כמו כדור הרגעה. לכן השימוש בה נעשה בעיקר לטיפול בהפרעות חרדה, ובמצבים של התקפי פאניקה.

ניתן להשתמש בקסנקס באופן קבוע, על מנת למנוע את התקפי החרדה- זאת במקרים בהם המטופל סובל מהתקפים קלים יחסית, אך תדירים. במקרים בהם התקפי החרדה אינם מופיעים בתדירות גבוהה, יש אפשרות ליטול קסנקס כתרופת SOS, בעת הצורך, על מנת להגיע לרגיעה בזמן נתון.

הקסנקס משמשת גם כתרופת הרגעה במצבים ספציפיים, שאינם מוגדרים כחלק מהפרעת חרדה. כך למשל כאשר מתעוררת חרדה (או פחד) לפני פרוצדורה רפואית כלשהי, או בסיטואציות דומות. שימוש כזה הוא בדרך כלל נקודתי וחד פעמי.

קסנקס היא תרופה מרדימה, ולכן נעשה בה שימוש גם בתור תרופה להפרעות שינה, בעיקר כאשר אלה מקושרות להפרעות או לתחושות של חרדה.

איך פועלת קסנקס?

קסנקס שייכת, כאמור, למשפחת הבנזודיאזפינים. כמו כל התרופות במשפחה זו, פועלת הקסנקס על קולטנים של נוירוטרנסמיטור הנקרא GABA (gamma-amoinobutyric acid). פעולת החומר הפעיל בתרופה על הקולטנים (GABAA) מובילה להגברה של השפעת ה-GABA על הגוף. תפקידו של ה-GABA הוא לעכב ולהחליש אותות עצביים בתוך המח. כאשר פעילות ה-GABA  מוגברת, עיכוב האותות חזק יותר, וזה גורם להרגעה של המערכת העצבית. התוצאה, כלפי חוץ, היא הרגעה בתחושה הנפשית, ובמתח הגופני.

קסנקס נלקחת דרך הפה, בטבליות, בדרך כלל עד שלוש פעמים ביום, על פי הצורך של המטופל. כאשר ידועות שעות ביום בהן רמת החרדה עולה (למשל- לפני יציאה לעבודה, או דווקא לפני שהולכים לישון), זמני נטילת התרופה יותאמו לדפוסי החרדה של המטופל הספציפי.

יתרונות של קסנקס על פני תרופות הרגעה אחרות

קסנקס היא תרופה דומה ביותר לואליום וואבן, ולכן אין לה יתרונות על תרופות אחרות ממשפחת הבנזודיאזפינים (מלבד האפשרות שמטופל מסויים יגיב טוב יותר, ועם פחות תופעות לוואי, דווקא לתרופה זו).

עם זאת, קסנקס נחשבת לתרופת הרגעה קלה יחסית, שהשפעתה חולפת מהר, והיא אינה משאירה עקבות. בכך יתרונה על פני תרופות נוגדות חרדה בעלות השפעה עמוקה וממושכת יותר (במקרים של חרדה קלה יחסית, כמובן).

תופעות לוואי של קסנקס

כמו לכל תרופה, וכמו לכל תרופות ההרגעה- גם הקלות שבהן, גם לקסנקס ישנן תופעות לוואי. התופעה הבולטת ביותר (שלפעמים מהווה את הסיבה העיקרית לנטילת התרופה) היא הישנוניות וההתנמנמות.

בנוסף, עשויה התרופה לגרום לתחושה של עייפות, לבעיות בזכרון, לעלייה בתיאבון (וכתוצאה מכך עלייה במשקל בשימוש בתרופה לאורך זמן). קנסנס עלולה לגרום לבעיות בקאורדינציה (סיבה נוספת להמנע מנהיגה בעת השימוש בתרופה), וכן לתגובה הפוכה של עוררות יתר, עצבנות ורגזנות.

לעיתים רחוקות, מופיעות תופעות לוואי חמורות יותר, שדורשות הפסקת הטיפול ופנייה להתייעצות רפואית. תופעות אלה כוללות דיכאון, התעלפויות, פגיעה חמורה בשיווי המשקל, הזיות או תגובות אלרגיות חמורות.

קסנקס אינה מתאימה לטיפול בחולים הסובלים מגלאוקומה, התמכרות לסמים או לאלכוהול (בעיקר בגלל האינטרקציה המסוכנת של התרופה עם חומרים אלה), מחלות בכבד, בכליות או בריאות, וכן אנשים הסובלים מאלרגיות שונות.

בנוסף, התרופה אינה מומלצת לשימוש בזמן הריון והנקה. התרופה עלולה לגרום להתמכרות ,ולכן השימוש בה חייב להיות מבוקר, ותחת פיקוח והשגחה רפואית. הפסקת התרופה באופן פתאומי יכולה ליצור תופעות לוואי קשות, ולכן יש להפסיק את השימוש בתרופה באופן מבוקר והדרגתי.

ראו גם:

תרופת איקסל

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן