תרופת פריזמה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פריזמהפריזמה היא תרופה נוגדת דיכאון מהדור החדש של נוגדי הדיכאון, ממשפחה הנקראת SSRI. התרופה הראשונה שיוצרה ממשפחה זו, ועשתה מהפכה גדולה בתחום הטיפול בדיכאון בפרט, ורפואת הנפש בכלל, נקראה פרוזאק.

הפרוזאק יוצרה לראשונה בתחילת שנות השמונים, והפטנט עליה נשמר עד לשנים האחרונות. כאשר פג תוקפו של הפטנט, החלו לשווק את אותה תרופה בדיוק בשמות שונים. אחד השמות הללו הוא פריזמה, והיא תרופה נפוצה לשימוש בישראל.

הפריזמה היא תרופה פסיכיאטרית, ובדרך כלל נרשמת על ידי פסיכיאטרים. אך משום שמדובר בתרופה בטוחה יחסית ונפוצה, גם רופאי משפחה יכולים לרשום אותה למטופלים הסובלים מרמות נמוכות יחסית של דיכאון.

מתי משתמשים בפריזמה?

פריזמה, כאמור, היא תרופה אנטי-דיכאונית, וזהו השימוש העיקרי בה. היא משמשת לטיפול באנשים הסובלים מרמות שונות של דיכאון, ובעיקר מדיכאון מג'ורי (קליני, כלומר דיכאון חריף).

למרות שפריזמה (או בשם המקורי-פרוזאק) הומצאה לטיפול בדיכאון, נמצא שהיא יכולה לעזור גם במצבים פסיכיאטרים אחרים. חלקם קשורים לדיכאון, או שהדיכאון הוא חלק מהתמונה הקלינית שלהם, חלקם נמצאים בקו-מורבידיות עם דיכאון (כלומר, אנשים שסובלים גם מדיכאון וגם ממחלה נפשית נוספת), ולחלקם יש קשר עם דיכאון רק ברמת הנוירוטרנסמיטורים המוחיים הקשורים אליהם.

לכן, השימוש בפריזמה נפוץ הרבה מעבר לטיפול באנשים הסובלים מדיכאון פר-אקסלנס. ראשית, התרופות נוגדות הדיכאון ממשפחת ה-SSRI יעילות גם לטיפול בהפרעות חרדה שונות.

פריזמה מאושרת בארץ לשימוש גם במקרים של הפרעת חרדה אובססיבית קומפולסיבית (OCD). כן משמשת פריזמה לטיפול בבולימיה ופיברומיאלגיה. פריזמה משמשת רבות לטיפול בהפרעות נפשיות של ילדים ונוער מתחת לגיל 18.

איך פועלת פריזמה?

פריזמה היא תרופה ממשפחת ה-SSRI, ראשי תיבות של selective serotonin re-uptaker inhibitors. שם זה מסביר בדיוק את פעילות התרופה. מה המשמעות? פעילות המח שלנו נעשית באמצעות מסרים חשמליים שעוברים מתא עצב אחד למשנהו. המסרים החשמליים עוברים באמצעות מוליכים עצביים (נוירוטרנסמיטורים) מסוגים שונים.

נמצאו שלושה נוירוטרנסמיטורים שנראה שיש להם השפעה משמעותית על תמונה קלינית של דיכאון. אחד מהם נקרא סרטונין. אצל אנשים הסובלים מדיכאון, רמת הסרטונין במח, בין תאי העצב, נמוכה יחסית, ולכן השפעתם על תאי העצב מוגבלת.

מטרתן של התרופות היא להעלות את רמת הסרטונין במח. הפריזמה עושה זאת על ידי עיכוב הקליטה מחדש של הסרטונין בתא ששיחרר אותו. באופן טבעי, חלק מהסרטונין חוזר אל תוך התא במנגנון שמטרתו "לנקות" את הסינפסה (הרווח שבין התאים), ולחסוך ביצור נוירוטרנסמיטורים חדשים. כאשר המנגנון נחסם, הסרטונין נשאר זמן ארוך יותר בסינפסה, משפיע על הפעילות העצבית, ובכך יורדת רמת הדיכאון.

כמו לשאר התרופות במשפחה, גם לפריזמה לוקח זמן ארוך יחסית כדי להגיע לשיא השפעתה. יש ליטול אותה במשך 4-6 שבועות לפני שניתן להעריך את השפעתה המלאה.

תופעות לוואי

היתרון הגדול ביותר של התרופות ממשפחת SSRI, והפריזמה ביניהן, היא מיעוט יחסי של תופעות לוואי, והיותן תופעות קלות יחסית שאף חולפות כאשר מסתגלים לתרופה.

אחת הנקודות המשמעותיות היא שאין סכנה גדולה בנטילת יתר של התרופה, והאפשרות להתאבד באמצעותה נמוכה מאוד, נקודה משמעותית מאוד בטיפול באנשים הסובלים מדיכאון.

עם זאת, ישנם אנשים שסובלים יותר מתופעות הלוואי, ותמיד יש לשקול את עלות תופעות הלוואי למול התועלת המופקת מהתרופה. תופעות הלוואי כוללות כאב בטן, תחושת בחילה ויובל בפה. יש מקרים בהם מופיעות הפרעות שינה והפרעות בתפקוד המיני.

יש לציין שבדרך כלל אין להשתמש בפירזמה בזמן הריון או הנקה, ובכל מקרה התרופה ניתנת בהתייעצות ועל פי מינון של רופא פסיכיאטר.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן