סימבלטה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

סימבלטהסימבלטה, או בשמה הגינרי דלוקסטין, היא תרופה פסיכיאטרית נוגדת דיכאון, ממשפחת ה-SNRI. היא נחשבת לתרופה חדשה יחסית, ומאושרת על ידי ה-FDA האמריקאי ומשרד הבריאות הישראלי לשימוש במגוון מצבים.

מתי משתמשים בסימבלטה?

סימבלטה מיועדת בראש ובראשונה לטיפול בדיכאון ובהפרעות חרדה (בין אם הן מופיעות בפני עצמן, ובין אם הן מופיעות ביחד עם הדיכאון). עם זאת, סימבלטה משמשת רבות גם בטיפול בכאבים לא מוגדרים, שמקורם אינו ברור, או בכאבים כרוניים ועייפות כרונית.

הדוגמא הבולטת ביותר היא מחלת הפיברומיאלגיה (מחלה שגורמת לכאבים בכל הגוף, ללא מקור ברור, וככל הנראה עם מרכיב פסיכולוגי בתמונה הפיזיולוגית הקשה). התוויה נוספת לשימוש בסימבלטה היא מצב של בריחת שתן לא רצונית, חוזרת ונשנית, כתוצאה מחשיפה למצבי לחץ מינוריים.

איך פועלת סימבלטה?

סימבלטה, כאמור, שייכת למשפחה חדשה יחסית של תרופות נוגדות דיכאון הנקראת SNRI, שבה נמצאות עוד תרופות כמו איקסל וויאפקס. המח שלנו פועל על ידי שליחת מסרים עצביים בין תאי עצב, על ידי שימוש בחומרים מוליכים הנקראים נוירוטרנסמיטורים.

ישנם סוגים רבים של נוירוטרנסמיטורים, והמחקר על דיכאון והפרעות נפשיות אחרות, עוסק בין השאר, במציאת השינויים והחריגויות בכמויות הנוירוטרנסמיטורים במח אצל אנשים שסובלים מאותן הפרעות.

כיום ידוע כי שלושת הנוירוטרנסמיטורים הבולטים בהעדרם בתמונה קלינית של דיכאון הם סרטונין, נוראדרנלין ודופמין. התרופות נוגדות הדיכאון פועלות למעשה על מנת להעלות את רמתם במח.

התרופות המוכרות ביותר לדיכאון הן ממשפחת SSRI, הפועלת על הסרטונין בלבד. פעולתן של התרופות ממשפחת SNRI, והסימבלטה בתוכן, דומה לפעולת ה-SSRI, אך היא לא סלקטיבית לסרטונין בלבד, אלא פועלת באופן דומה גם על נוראדרנלין.

נוירוטרנסמיטורים שנורים מתא עצב נשארים במרווח בין תאי העצב הנקרא סינפסה. חלקם מפורקים בסינפסה על ידי אנזימים יעודיים, וחלקם מוחזרים לתא המקור על ידי קולטנים מיוחדים.

הסימבלטה גורמת לחסימה של הקליטה מחדש של הסרטונין והנוראדרנלין, וכך מובילה להעלאת רמתם במח. למרות שלא ברור שהדיכאון נגרם כתוצאה מירידת כמות החומרים הללו במח, הרי שברור כי העלאתם גורמת לשיפור ניכר במצבם של אנשים הסובלים מדיכאון.

סימבלטה בהשוואה לתרופות אחרות

היתרון של סימבלטה, ותרופות אחרות ממשפחת ה-SNRI, הוא פעולתה על שילוב של נוירוטרנסמיטורים הקשורים למצבים של דיכאון. התוצאה היא שהתרופה יעילה עבור טווח רחב יותר של אנשים (גם כאלה שאצלם הסרטונין הוא הגורם העיקרי, וגם אצל כאלה שהנוראדרנלין אצלם הוא הגורם העיקרי).

כמו כן, בדיכאון הקשור לנוראדרנלין, השפעת הסימבלטה מתחילה לאחר מספר ימים בודדים, בהשוואה להשפעה שמתחילה לאחר כמה שבועות בתרופות ממשפחת ה-SSRI. בנוסף, תופעות הלוואי של סימבלטה בדרך כלל קלות יותר בהשוואה ל-SSRI.

יש לקחת בחשבון, שאחד החסרונות של הסימבלטה הוא שהיא מיוצרת רק על ידי חברה אחת, ואין לה חליפים גנריים. עובדה זו גורמת למחיר יקר יחסית של התרופה, גם לבעלי ביטוחים משלימים. לכן בדרך כלל לא משתמשים בסימבלטה כתרופת קו ראשון, ומנסים את השפעתה במקרים שתרופות אחרות אינן מובילות לאפקט הרצוי.

תופעות לוואי

לכל תרופה יש תופעות לוואי, וחשוב לשקול את המחיר מול הרווח שבנטילת התרופה. סימבלטה עלולה לגרום לכאבי ראש, בחילה, הזעת יתר, קשיי שינה, עצירות ועצירת שתן ופגיעה בתפקוד המיני. למרות שתופעות הלוואי עשויות להיות קשות בימים הראשונים של נטילת התרופה, הן בדרך כלל גם חולפות תוך פרק זמן קצר של שבוע-שבועיים.

מותר לעשן בזמן נטילת הסימבלטה, אך יש אינטרקציה בין ניקוטין לסימבלטה, ולכן בדרך כלל יהיה צורך במינון גבוהה יותר של התרופה בקרב מעשנים. התרופה מפורקת בכבד, ולכן חובה להמנע משתיית אלכוהול במשך כל תקופת הטיפול בתרופה.

ראו גם:
תרופת דסיפרמין

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פסיכיאטר-טיפול פסיכיאטרי

בשנים האחרונות נפתח לעולם נושא הפסיכיאטריה והמודעות לו עלתה. תוכניות הרדיו השונות וסדרות הפריים טיים בטלוויזיה עסקו ללא הרף בחשיבות הטיפול בו, מה שעודד את האנשים שחיו "בארון" לחפש רופא פסיכיאטר ולטפל בבעייתם הנפשית. אתר פסיכיאטר הוא המקום עבורכם לקבלת מידע מקיף בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן